Classes & Repertoire

OPEN CLASS

No.1

Open Class

Class No.1

Age under 32 (according to the application deadline).

 

Preliminary Round

Duration must be within 25 mins.

Ⅰ.Choose two pieces from Chopin Etudes op.10 and op.25, except the following : Op.10 – No.3, No.6, No.9 and Op.25 – No.1, No.2, No.7, No.9

 

Ⅱ. Any one of the Chopin Waltz below:

Waltz in E flat major, Op. 18 Waltz in A flat major, Op. 34 No. 1

Waltz in F major, Op. 34 No. 3 Waltz in A flat major, Op. 42

 

Ⅲ.The first movement of the following Chopin Sonatas:

Sonata in B flat minor, Op. 35, Sonata in B minor, Op. 58

 

Final Round

Duration is between 40 to 50 minutes.

Contestants must perform ALL of the designated repertoire.

Ⅰ.Choose two pieces from Chopin Etudes op.10 and op.25, except the following:

Op.10 – No.3, No.6, No.9和Op.25 – No.1, No.2, No.7, No.9

 

Ⅱ.Choose one piece from Chopin Nocturne, except the following: Op.9 No.1,2;Op.32 No.1;Op.37 No.1

 

Ⅲ.Any one of the following works:

Ballade in G minor, Op. 23 Ballade in F major, Op. 38

Ballade in A flat major, Op. 47 Ballade in F minor, Op. 52

Barcarolle in F sharp major, Op. 60 Fantasy in F minor, Op. 49

Scherzo in B minor, Op. 20 Scherzo in B flat minor, Op. 31

Scherzo in C sharp minor, Op. 39 Scherzo in E major, Op. 54

 

Ⅳ.Choose one set of Mazurka from the following opuses:

Op.6,Op.24, Op.30, Op.33, Op.41, Op.50, Op.59

 

Ⅴ. Any one of the Polonaises below:

Andante spianato and Polonaise in E flat major, Op. 22

Polonaise in F sharp minor, Op.44

Polonaise in A flat major, Op.53

Polonaise-Fantasy in A flat major, Op. 61

 

 

SENIOR CLASSES

No.2-30

 

Chopin Polonaise Class

Class No.2

Any one of Chopin Polonaise

 

Chopin Nocturne Class

Class No.3

Any one of Chopin Nocturne

 

Chopin Ballade Class

Class No.4

Any one of Chopin Ballade

 

Chopin Scherzo Class

Class No.5

Any one of Chopin Scherzo

 

Chopin Waltz Class

Class No.6

Any one of Chopin Waltz

 

Chopin Mazurka Class

Class No.7

Any one of Chopin Mazurka

 

Chopin Impromptu Class

Class No.8

Any one of Chopin Impromptu

 

Chopin Etude Class

Class No.9

Any two of Chopin Etude

 

Chopin Preludes Class

Class No.10

Two consecutive Preludes from Op. 28 in related keys. Eg,

No.1 in C Major & No.2 in a minor

No.3 in G Major & No.4 in E minor

No.5 in D Major & No.6 in b minor etc.

 

Bach Advanced Class

Class No.11

Any one of Bach “Well Tempered Clavier”Prelude and fugre

 

Haydn Sonata Class

Class No.12

Any Allegro/Presto movement of Haydn Sonata

 

Mozart Sonata Class

Class No.13

Any first or third movement of Mozart Sonata

 

Beethoven Sonata Class

Class No.14

Any first or third or fourth movement of Beethoven Sonata

 

 

Schubert Impromptu Class

Class No.15

Any one fo Schubert Impromptu

 

Schubert Sonata Class

Class No.16

Any Allegro movement of Schubert Sonata

 

Schumann Class

Class No.17

Schumann any work within 10 minutes

 

Brahms Klavierstücke Class

Class No.18

Any one of Brahms Klavierstücke Op 76, 79, 116, 117, 118 or 119

 

Debussy Class

Class No.19

Any work of Debussy within 8 minutes

 

Rachmaninoff Class

Class No.20

 

Liszt Etude Class

Class No.21

Any one Etude of Concert Etudes, Paganini Etudes, or Transcendental Etudes

 

Liszt Class

Class No.22

Liszt any works with in 10 minutes

 

 

Scarlatti Sonata Class

Class No.23

Any one of Scarlatti Sonata

 

Prokofiev Sonata Class

Class No.24

Any first or last movement of Prokofiev Sonata

 

Prokofiev Etude/Sarcasms Class

Class No.25

Any one of Prokofiev Etude or Sarcasms

 

 

Heller Etude Class

Class No.26

Any one of Heller Etude Op.45,Op.46,Op.47

 

Moszkowski Etude Class

Class No.27

Any one of Etude of Op.72 and Op.97 or any equivalent level of Etude by Moszkowski

 

Grieg Class

Class No.28

Any one of Lyric Pieces Lyric Pieces,Op.12,38,43,47,54,57,62,65,68,71

 

 

Chinese Composition -Advanced Class

Class No.29

Any one of the followings :

《回旋曲(第一奏鸣曲第三乐章)》储望华 曲 《随想组曲-灵隐之声》第一乐章 储望华 曲

《茉莉花幻想曲》储望华 改编 《新疆随想曲》储望华 《民歌二首》储望华

《二泉映月》储望华 编曲 《前奏曲两首》储望华 《浏阳河》王建中 改编

《平湖秋月》陈培勋 改编 《前奏曲二首》黄安伦 《思春》陈培勋 改编

《松花江上》崔世光 改编 《春江花月夜》林乐培 《秦王饮酒》汪立三

《百鸟朝凤》王建中 改编 《山里人之舞》汪立三 《民间玩具》汪立三

《阳关三叠》黎英海 改编 《山歌与铜鼓乐》陆培 《三首前奏曲》张帅

《夕阳箫鼓》黎英海 改编 《洪湖水浪打浪》瞿维 《思恋》但昭义 曲

《山东风俗组曲》崔世光 《火把节之夜》廖胜京 《山泉》崔世光 曲

《长短的组合》权吉浩 《京剧瞬间》陈其钢 曲 《皮黄》张朝 曲

《变奏曲》刘庄 曲 《太极》赵晓生 《花鼓》瞿维

《春舞》孙以强 《涛声》汪立三 《五魁》周龙 《多耶》陈怡

《五首序曲与赋格之二图案》汪立三 组曲 《台湾同胞我的骨肉兄弟》周广仁 改编

《他山集》—五首序曲与赋格 汪立三 《双飞蝴蝶主题变奏曲》陈培勋 改编

《山丹丹花开红艳艳》王建中 改编 《序曲(第一号)》广东小调 朱践耳

《社员都是向阳花》林尔耀 改编 《哈尼情歌》张难 曲/张朝 改编

《内蒙古民歌主题曲七首》桑桐 《在那遥远的地方》张朝 改编

《云南民歌五首》王建中 改编 《新疆舞曲》郭志鸿 改编

《对花》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

《小河淌水》 “ 选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

《女娃担水》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

《兰花花》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

《槐花几时开》“选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

《看秧歌》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

(or any work of same level within 8 minutes)

 

 

Four-Hands Advanced Class

Class No.30

Brahms any two of“Hungarian Dances”or Debussy any two of

“Petite Suite” Mozart Fantasie in Fminor K608 or Dvorak any two of Slavonic Dances

(or any work of same level)

 

 

Youth and Junior Classes

No.31-36

 

Youth Class A

Class No.31

Age under 17 (born after 20.8.2004)

Duration must be within 20 minutes

Contestants must perform ALL of the designated repertoires.

Ⅰ.One piece from the Baroque Era

Ⅱ.1st Movement or a Complete Sonata of the Classical style

Ⅲ.One or more works of the competitor’s own choice

 

Youth Class B

Class No.32

Age under 15 (born after 20 .8.2006)

Duration must be within 15 minutes

Contestants must perform ALL of the designated repertoires.

Ⅰ.One piece from the Baroque Era

Ⅱ.1st Movement of a Sonata of the Classical style

Ⅲ.One or more works of the competitor’s own choice

 

Class No.33

Children Class A

Age under 13 (born after 20.8.2008)

Duration must be within 12 minutes)

Contestants must perform ALL of the designated repertoires.

Ⅰ.One piece from the Baroque Era

Ⅱ.1st Movement of a Sonata of the Classical style

Ⅲ.One or more works of the competitor’s own choice

 

Children Class B

Class No.34

Age under 11 (born after 20.8.2010)

(Duration must be within 10 minutes)

Contestants must perform ALL of the designated repertoires.

Ⅰ.One piece from the Baroque or Classical Era

Ⅱ.One or more works of the competitor’s own choice

 

Children Class C

Class No.35

Age under 9 (born after 20.8.2012)

Duration must be within 8 minutes)

Contestants must perform ALL of the designated repertoires.

I.One piece from the Baroque or Classical Era

II.One or more works of the competitor’ s own choice

 

Children Class D

Class No.36

Age under 6 (born after 20.8.2014)

Duration must be within 6 minutes)

Contestants must perform ALL of the designated repertoires.

I.One piece from the Baroque or Classical Era

II.One or more works of the competitor’ s own choice

 

 

THEMATIC CLASSES

No.37-58

Bach Intermediate Class A

Class No.37

Any one of“Three-part Invention”

 

Bach Intermediate Class B

Class No.38

Any one of“Two-part Invention”

 

Bach Junior Class

Class No.39

Any one from “First Lesson in Bach” book 1 or any one from“The Anna Magdalena Bach Book of 1725”

 

Mendelssohn Class

Class No.40

Any one of “Songs Without Words”

 

Tchaikovsky Class A

Class No.41

Any one piece from “The Seasons”

 

Tchaikovsky Class B

Class No.42

Any one piece from “Album for the Young”

 

Chinese Composition Intermediate Class A

Class No.43

Any one of the followings :

《南海小哨兵》又名:《南海渔童》储望华 《翻身的日子》朱践耳 曲 / 储望华 改编

《解放区的天》储望华 改编 《筝箫吟》储望华 作曲

《浏阳河》储望华 改编 《在果园里》(塞北小曲三十首) 黄安伦

《内蒙古民歌主题变奏曲》王震亚 《陕北民歌主题变奏曲》周广仁 改编

《夜深沉——创意曲》朱世瑞 《放牛娃儿盼红军》但昭义 改编

《乌苏里船歌》陈铭志 编曲 《宫调式——小喇叭》罗忠镕

《蓝花花的故事》叶露生 《快乐的女战士》杜鸣心 编曲

《山娃》张朝 《变奏曲》刘庄 《红头绳》江静 改编

《童嬉》朱践耳 《节日舞》丁善德 《北风吹》殷承宗 改编

《社戏》蒋祖馨 《放马曲》沈传薪 《旱天雷》陈培勋 改编

《新疆舞曲》庄曜 《珊瑚舞》杜鸣心 《绣金匾》王建中 编曲

《卖杂货》陈培勋 《在阳光下》汪立三 《彩云追月》王建中 编曲

《兰花花》蔡冬寒 曲 《晓风之舞》丁善德 《梁祝》何占豪、陈钢 曲

《七夕银河》江文也 《巴蜀之画》黄虎威 《采茶扑蝶》刘福安 编曲

《高山流水》杜宁武 《新疆幻想曲》邓尔博 《草原上的故事》潘一鸣

《牧童短笛》贺绿汀 《清清香江水》丘英宏 《我爱祖国大油田》黄远渝

《音诗》张难、张朝 《序曲—小溪》朱工一 《谷粒飞舞》孙以强

《小白菜》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《无锡景》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《走西口》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《闹元宵》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《小放牛》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《放马山歌》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《猜调》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《夫妻逗趣》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《走绛州》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《黄杨扁担》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《绣荷包》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《太阳出来喜洋洋》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《拔根芦柴花》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《杨柳青》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

《雨不洒花花不红》 “选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺曲/ 朱培宾改编

(or any work of same level within 5 minutes)

 

Chinese Composition Intermediate Class B

Class No.44

下列任何一首 Any one of the followings :

《红星闪闪放光彩》储望华 改编 《迎亲人》(塞北小曲三十首) 黄安伦

《南泥湾》马可 曲 / 葛德月 改编 《洋河水》(塞北小曲三十首) 黄安伦

《听妈妈讲那过去的事情》瞿希贤 曲 《酸枣刺》冼星海 曲 / 陈培勋 改编

《第二小奏鸣曲第一乐章》罗忠镕 曲 《小螺号》付林 曲 / 尹德本 改编

《牧民歌唱毛主席》胡适熙 曲 《欢乐的牧童》黄虎威 编曲

《红郎当红军》刘聪 改编 《阿拉木汗》张朝 改编

《庆翻身》黎英海 曲 《小变奏曲》谭盾 《水草舞》吴祖强 《细诉》施金波

《滇南三曲》张朝 《春风竹笛》桑桐 《走钢丝》 黎英海 《音画》陈健华

《茉莉花》周乐 《舞曲》焦鷞 《逗》谭盾

《川西风情钢琴曲》四首之任何一首 黄万品 《小小竹排》傅庚辰 作曲 / 李瑞星 编曲

《共产儿童团歌——简易变奏曲》 甘壁华等改编 《以中国民族改编的儿童钢琴教本》江文也

《紫竹调》“选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

《爬山调》“选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

《茉莉花》“选自《炎黄风情——中国民歌主题24首钢琴曲》”鲍元恺 曲 / 朱培宾 改编

(or any work of same level within 4 minutes)

 

Chinese Composition Junior Class

Class No.45

Any one of the followings :

《浏阳河》陈静斋 编曲 《北风吹》 谭露茜 曲 《康定情歌》林乐培

《采花调》黎英海 编曲 《小燕子》 王云阶 曲 《世上只有妈妈好》

《牧童的歌》李重光 曲 《找朋友》 姚恒璐 曲 《猜调》 江定仙

《豫剧小段》朱晓宇 曲 《映山红》 傅庚辰 曲 《娃哈哈》

《熊猫》 黎英海 曲 《郊游》 路珈 改编

《火车向着韶山跑》李淇 改编 《梁山伯与祝英台》何占豪、陈钢 曲 / 何佩勋 改编

《对花》河北民歌 业飞 编曲 《玩具,舞曲》(选自儿童小曲五首)李重光 曲

《窗花舞》(白毛女剧组创作) 《扎红头绳》(白毛女选曲) 王震亚 编曲

《舞龙灯》李斐岚 董刚锐 《草原赞歌》吴应炬 曲 / 杨永泽 改编

《阿拉木汗》李晓平 编曲 《洪湖水浪打浪》邱英宏 招翠馨 编曲

《康定情歌》陈鸿铎 改编 《二月里来》冼星海 曲 / 王震亚 编曲

《乒乓变奏曲》王志刚 曲 《沂蒙山小调》山东民歌 王震亚 编曲

《瑶族长鼓舞》章鸣 编曲 《一分钱》潘振声 原创 / 李重光 编配

《三十里铺》黎英海 编曲 《喜洋洋》刘明源 曲 / 招翠馨 编曲

《瑶族舞曲》刘一丹 编曲 《信天游主题小变奏》李斐岚 改编

《在草原上》但昭义 改编 《保卫黄河》冼星海 曲 / 徐斐 编曲

(or any work of same level within 3 minutes)

 

Sonatina Class

Class No.46

Sonatina by Beethoven and Mozart(Six Viennese Sonatina including

Beethoven’s Op.49 No.1 & 2,Mozart’s K545)One movement–the first or the

last One movement from Clementi,Dussek,Diabelli Sonatina – the first or the last.

 

ABRSM Graded Classes

Class No.47-A Grade 1     Class No.47-E Grade 5

Class No.47-B Grade 2     Class No.47-F Grade 6

Class No.47-C Grade 3    Class No.47-G Grade 7

Class No.47-D Grade 4    Class No.47-H Grade 8

 

Syllabus of 2019-2020 or 2021-2022,

Any TWO from the syllabus:(A+B or B+C or A+C)

Grade 8、Grade 7、Grade 6、Grade 5、Grade 4、Grade 3、Grade 2、Grade 1

 

Burgmüller Class A

Class No.48

“Twenty Five Easy and Progressive Studies” Op.100, any one from No.1-13

 

Burgmüller Class B

Class No.49

“Twenty Five Easy and Progressive Studies”Op.100, any one from No.14-25

 

Czerny 599 Class A

Class No.50

Practical Method for Beginners on the Pianoforte Op.599, any two from No.1-59

 

Czerny 599 Class B

Class No.51

Practical Method for Beginners on the Pianoforte Op.599, any two from No.60-100

 

Czerny 849 Class

Class No.52

Any two pieces from Practical Method for Beginners on the Pianoforte Op.849

 

Bastien A Class

Class No.53

Any two pieces from “Bastien Piano Course”Book Ⅰ and Ⅱ

 

Bastien B Class

Class No.54

Any two pieces from “Bastien Piano Course”Book Ⅲ and Ⅴ

 

John Thomson Class A

Class No.55

Any two pieces from“The First Grade Book, Modern Course for the Piano”

 

John Thomson Class B

Class No.56

Any two pieces from“The Second Grade Book, Modern Course for the Piano”

 

Four-hands Intermediate Class

Class No.57

Any four pieces of Brahms “Waltzes”Op.39 or Faure“Mi-a-ou”or“Kitty-Valse”

from “Dolly Suite”Poldini Barcarolle and Gavotte or Saint-Saens Album Leaf Op.81

(or any work of same level)

 

Four-hands Junior Class

Class No.58

Four minutes programme of own choice.(The two contestants’total age must not exceed 18)

 

FREE ChOICE CLASSES

No.59-65

Free Choice Youth(Senior) Class

Class No.59

Age under 26(born after 20.8.1995)

One or more pieces in different styles (within 9 minutes)

 

Free Choice Youth(Junior) Class

Class No.60

Age under 17(born after 20.8.2004)

One or more pieces in different styles (within 8 minutes)

 

Free Choice Class A

Class No.61

Age under 15(born after 20.6.2006)

One or more pieces in different styles (within 7 minutes)

 

Free Choice Class B

Class No.62

Age under 13(born after 20.8.2008)

One or more pieces in different styles (within 7 minutes)

 

Free Choice Class C

Class No.63

Age under 11(born after 20.8.2010)

One or more pieces in different styles (within 6 minutes)

 

Free Choice Class D

Class No.64

Age under 9(born after 20.8.2012)

One or more pieces in different styles(within 5 minutes)

 

Free Choice Class E

Class No.65

Age under 7(born after 20.8.2014)

One or more pieces in different styles (within 4 minutes)

 

 

Login

Lost your password?